2.12 Midsommar. W biały dzień
Dani i Christian to młodzi Amerykanie, którym nie układa się w związku i rozważają rozstanie. Niespodziewana rodzinna tragedia zbliża ich jednak do siebie, a pogrążona w żałobie Dani postanawia dołączyć do Christiana i jego przyjaciół, aby wziąć udział w wakacyjnej wyprawie na północ Skandynawii. Tam, w odciętej od świata wiosce, raz na 90 lat obchodzone jest prastare święto związane z letnim przesileniem. Jednak to, co z początku wygląda na beztroską wycieczkę do krainy niezachodzącego słońca, z czasem przybiera nieoczekiwany, przerażający obrót. Lokalni mieszkańcy zapraszają amerykańskich gości do udziału w niepokojących rytuałach. W sielskiej scenerii rozpoczyna się dziewięciodniowy festiwal coraz dziwniejszych obrzędów, których rezultat zadecyduje o życiu i śmierci biorących w nich udział.
Reżyseria: Ari Aster
Scenariusz: Ari Aster
Obsada: Florence Pugh, Jack Reynor, William Jackson Harper
Zdjęcia: Pawel Pogorzelski
Muzyka: The Haxan Cloak
Horror, prod. Szwecja, USA, 2019r., 147 min.
1995 Osobliwości narodowego polowania
1996 Operacja „Nowy Rok”
1998 Osobliwości narodowego wędkarstwa
2000 Osobliwości narodowego polowania zimową porą
2004 Osobliwości narodowej polityki
9.12 Pavarotti
Prawdziwa gwiazda rocka w operowym wydaniu, nieziemski głos, wspaniały człowiek, legenda. Tylko on mógł zmusić Lady D. do tego, by słuchała go moknąc w deszczu, tylko on jeździł po świecie z własnym jedzeniem, tylko on mógł elitarną formę sztuki uczynić rozrywką dla wszystkich. W filmie wykorzystano nagrania z niezapomnianych występów, w tym klasyczne utwory z koncertu Trzech Tenorów, nigdy nieprezentowane materiały archiwalne i wypowiedzi najbliższych.
Reżyseria: Ron Howard
Scenariusz: Mark Monroe
Obsada: Giuliana Pavarotti, Lorenza Pavarotti, Cristina Pavarotti
Zdjęcia: Michael Dwyer
Muzyka: Ric Markmann, Matter Music
Dokumentalny, prod. USA, Wielka Brytania, 2019r., 114 min.
10.12 Film dokumentalny „Częstochowa lata 1939-1945 – II wojna światowa”
80 lat minęło od wybuchu II wojny światowej. Z tej to okazji autorzy filmów historycznych o Częstochowie ( Częstochowa lata 90, 80, 70, 60, 50, 1918-1939,) postanowili zrealizować kolejny film dokumentalny z brakującego okresu.
Autorami filmu dokumentalnego „ Częstochowa 1939-1945 – II wojna światowa” są między innymi : scenarzysta – Zbisław Janikowski, reżyser – Krzysztof Kasprzak i montażysta -Robert Nawrot oraz inni.
Wykorzystano tutaj materiały archiwalne z wszystkich instytucji w Częstochowie, które zajmują się gromadzeniem archiwaliów, od osób prywatnych oraz z Filmoteki Narodowej.
W filmie jest pokazana i mało znana szerszemu ogółowi mieszkańców naszego grodu i okolic walka obronna z września 1939 roku. Pokazana jest tragiczna zagłada społeczności żydowskiej. Widzimy na filmie obraz życia codziennego. Terror, niepewność jutra, zagrożenie życia, ale i opór i walka o zachowanie godności i dążenie do odbudowy niepodległego państwa to istotny wątek tego filmu. „Częstochowa 1939-1945- II wojna światowa” jak każdy film dokumentalny stanowi ważny wkład do refleksji, studiów a przede wszystkim pomaga „utrwalić od zapomnienia” .
Premiera filmu „Częstochowa lata 1939-1945 – II wojna światowa” będzie w klubie „Politechnik „ w Częstochowie al. Armii Krajowej 23/25 dnia 10.12.2019 roku (wtorek) o godz. 18:00. Wstęp wolny. Na miejscu można będzie zakupić płyty DVD z filmem.
16.12 Niewidoczne życie sióstr Gusmao
Lata 50. w Brazylii to czas, gdy kobiety są uzależnione od swoich rodziców i mężów. Siostry Gusmão chcą żyć po swojemu: Eurídice pragnie zostać pianistką, Guida marzy o szalonej, wielkiej miłości. Gdy na skutek dramatycznych wydarzeń zostają rozdzielone, nie przestają za sobą tęsknić.
Reżyseria: Karim Aïnouz
Scenariusz: Murilo Hauser
Obsada: Fernanda Montenegro, Carol Duarte, Júlia Stockler
Zdjęcia: Hélène Louvart
Muzyka: Benedikt Schiefer
Dramat, prod. Brazylia, 2019r., 145 min.
23.12 Niezbędna konieczność
Pierre Perdrix prowadzi spokojne życie w niewielkim, sennym francuskim miasteczku. Jak przystało na kapitana policji, każdy jego dzień jest perfekcyjnie zorganizowany, a przez to również przewidywalny. Przynajmniej do chwili, gdy nie ma kontaktu ze swoją rodziną. Główny bohater wydaje się jedyną osobą, która jest w stanie trzymać najbliższych w ryzach. Po śmierci ojca prowadząca popularną audycję w radiu matka Pierre’a rzuciła się w wir płomiennych romansów, a jego starszy brat oddał się osobliwemu hobby. Rodzinne relacje mogą ulec zmianie z chwilą, gdy w okolicy pojawia się atrakcyjna i nieco tajemnicza Juliette.
Reżyseria: Erwan Le Duc
Scenariusz: Erwan Le Duc
Obsada: Swann Arlaud, Maud Wyler, Fanny Ardant
Zdjęcia: Alexis Kavyrchine
Muzyka: Julie Roué
Dramat, prod. Brazylia, 2019r., 145 min.