Repertuar DKF Rumcajs – maj

Miesiąc obchodów 65-lecia DKF „Rumcajs”

9 maja
Częstochowa lata 50. XX wieku” – pokaz otwarty godzina 17.30
Film dokumentalny „Częstochowa lata 50. XX wieku” to kolejna część z cyklu filmów o Częstochowie. Wcześniej mogliśmy zobaczyć miasto w latach 60., 70., 80., i 90. Tym razem pokażemy budowę stalowni Huty im. Bolesława Bieruta, powstanie osiedla robotniczego przy Al. Pokoju, przyjazd pierwszego pociągu elektrycznego na częstochowski dworzec oraz początki komunikacji autobusowej MPK i oddanie do użytku pierwszej linii tramwajowej. Powiemy o rozbudowie Politechniki Częstochowskiej i pokażemy relację z lotniska w Rudnikach. W 1956 r. na Jasnej Górze odbyło się uroczyste złożenie Jasnogórskich Ślubów Narodu w obecności ok. miliona wiernych. Autorem tekstu ślubowania był prymas Stefan Wyszyński więziony w tamtym czasie w Komańczy. Zobaczymy również jak mieszkańcy odpoczywali latem i zimą. Będą informacje sportowe oraz ze świata kultury i sztuki. Cała seria filmów pozwala w ciekawy sposób powrócić do minionych lat, a dla młodego pokolenia jest lekcją historii i okolic.

Szef roku” godzina 18.00
Właściciel lokalnej fabryki chce otrzymać nagrodę dla najlepszego biznesu, jednak napotyka po drodze rozmaite przeciwności, choćby żądnego zemsty byłego pracownika.
reżyseria
Fernando León de Aranoa
scenariusz
Fernando León de Aranoa
Obsada: Javier Bardem, Manolo Solo, Almudena Amor
KOMEDIA, prod. Hiszpania, 2021r., 120 min.

16 maja „Legiony” godzina 18.00
„Legiony” to uniwersalna opowieść o przyjaźni, marzeniach, gorącym uczuciu i dorastaniu w trudnych czasach. Wielka historia w filmie jest tłem dla rozgrywającej się na pierwszym planie love story, w którą uwikłani są: Józek – dezerter z carskiego wojska, agentka wywiadu I Brygady – Ola z Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego oraz Tadek, narzeczony Oli, ułan i członek Drużyn Strzeleckich. Ich spotkanie rozpocznie burzliwy romans, który wystawi relacje bohaterów na wielką próbę.
Reżyseria: Dariusz Gajewski
Scenariusz: Tomasz Łysiak
Obsada: Sebastian Fabijański, Bartosz Gelner, Wiktoria Wolańska
MELODRAMAT, prod.Polska, 2019r., 136 min.
Po projekcji spotkanie z reżyserem filmu Dariuszem Gajewskim.

17 maja „Klecha” godzina 18.00 (darmowy pokaz reżyserski filmu kręconego m.in. w Częstochowie)
Skromny, oddany pracy dla innych, otaczający opieką słabszych i potrzebujących, wrogi komunistycznej władzy, niepodatny na próby zwerbowania przez służby. Ksiądz Roman Kotlarz był solą w oku funkcjonariusza SB o pseudonimie „Mistrzo”, który za punkt honoru postawił sobie złamanie duszpasterza wszelkimi dostępnymi metodami. Zastraszanie, pobicia i perfidne prowokacje w przypadku księdza Kotlarza nie przynoszą efektu, wydają się raczej umacniać wiarę i odwagę „klechy”. Podczas wydarzeń radomskich 1976 roku ksiądz Roman przekracza kolejną granicę.
Reżyseria: Jacek Gwizdała
Scenariusz: Wojciech Pestka, Jacek Gwizdała
Obsada: Mirosław Baka, Piotr Fronczewski, Artur Żmijewski
Biograficzny, prod. Polska, 2022r., 114 min.

23 maja Pokaz dwóch filmow dokumentalnych reżyserki pochodzącej z Częstochowy:
Adam Strzembosz – Pierwszy Sędzia Rzeczypospolitej” – 2020r., czas 63 min.
Film o profesorze Adamie Strzemboszu (1930 -) I Prezesie Sądu Najwyższego (1990-1998) jest opowieścią o etosie prawnika – godności niezawisłego sędziego, o prawym człowieku, zawsze wiernym swoim wartościom, o życiu pełnym dramatycznych zwrotów, o sukcesach zawodowych i porażkach, o dążeniu do „bycia kimś”, o odwadze cywilnej w czasach próby.
Siostry Lilpop i ich miłości” – 2005r.,  czas 58 min
Film przedstawia losy sióstr Lilpop, córek znanego w okresie międzywojennym warszawskiego architekta. Cztery prowadzone równolegle wątki opowiadają o uczuciach będących motorem ich życia. Jest to więc historia nieudanego małżeństwa Anieli Lilpop z dyplomatą Witoldem Mieczysławskim, a także jej „jesiennego” związku z prezydentem rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie Edwardem Raczyńskim. Opowieść o pełnym poświęceń małżeństwie Haliny Lilpop ze światowej sławy dyrygentem Arturem Rodzińskim. Historia małżeństwa Felicji Lilpop z Kazimierzem Krancem, niezwykły obraz związku dwojga artystów (pianisty i malarki), którym los nie pozwolił na realizację ambicji, ale we wzajemnym uczuciu odnaleźli oni lek na przeciwności losu. Czwarty wątek dotyczy zakończonego samobójstwem życia najmłodszej z sióstr, Marii i jej, uważanego za mezalians, małżeństwa z przedwcześnie zmarłym pisarzem Zbigniewem Uniłowskim. Losy tych urodzonych na początku XX w. niezwykłych kobiet, ukazane są w związkach z innymi ludźmi.
Po projekcji spotkanie z reżyserką Bożeną Garus-Hockuba

30 maja godzina 17.00 uroczystość z okazji 65 lecia DKFu oraz pokaz dokumentu o 65-leciu Rumcajsa.
Po uroczystości pokaz filmu w ramach DKF Rumcajs:

„Dyktator”

Pierwszy film wyświetlony przez DKF Rumcajs 11 grudnia 1955 roku ponownie na ekranie DKF-u.

Dyktator Adenoid Hynkel chce powiększyć swoje imperium, podczas gdy żydowski fryzjer próbuje uniknąć prześladowania związanego z nazistowskim reżimem.

Reżyseria: Charlie Chaplin

Scenariusz: Charlie Chaplin

Obsada: Charlie Chaplin, Jack Oakie, Reginald Gardiner

Komediodramat, prod. USA, 1940r., 124 min.