6 lutego „WSZYSTKO WSZĘDZIE NARAZ”
Borykająca się z trudami codzienności kobieta w średnim wieku zostaje wciągnięta w szaloną przygodę, w której sama może uratować świat, eksplorując inne wszechświaty.
Reżyseria: Dan Kwan, Daniel Scheinert
Scenariusz: Dan Kwan, Daniel Scheinert
Obsada: Michelle Yeoh, Stephanie Hsu, Ke Huy Quan
prod. USA, 2022r., 140 min.
KOMEDIA
7 lutego
DKF „Rumcajs” oraz Fundacja na Rzecz zapraszają do gościnnej Galerii 4 Arte na spotkanie z poetą, prozaikiem, dramaturgiem i scenariopisarzem z Lidzbarka Warmińskiego, Andrzejem Ballo. Rozmawiać będziemy m. in. o jego nowym tomiku wierszy „Lubię to”.
Galeria 4 Arte, ulica 1 Maja 27, godzina 19.00
8 lutego
Zapraszamy na otwartą lekcję języka polskiego z Andrzejem Ballo, organizowaną przez DKF „Rumcajs” i Fundację na Rzecz w sali ACK w ramach Festiwalu Jednego Filmu. Tym razem pokazane zostanie znakomite dzieło animowane Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta”. Ponadto reżyser, wraz z Andrzejem Ballo, weźmie udział w poseansowej dyskusji z publicznością. godzina 11:00
Na obydwa wydarzenia wstęp wolny!
13 lutego „JAKBY TO BYŁO WCZORAJ”
Film o jednym z uratowanych, który przeżył getto częstochowskie i obóz pracy niewolniczej Hasag. Losy bohatera nierozerwalnie splecione z losami Żydów z Częstochowy, utrata całej rodziny, wszystko to sprawia, że los jednostkowy bohatera staje się obrazem losu milionów.
Reżyseria: Michał Nekanda-Trepka
Scenariusz: Zygmunt A. Rolat, Michał Nekanda-Trepka
Zdjęcia: Jerzy Rudziński, Jacek Knopp
prod. Polska, 2005r., 65 min.
DOKUMENTALNY
Po projekcji spotkanie z Wiesławem Wyszyńskim, pracownikiem Muzeum Częstochowskiego.
Na wydarzenie wstęp wolny.
20 lutego KLASYKA KINA: „NAJLEPSZE LATA NASZEGO ŻYCIA”
Trzech żołnierzy wraca do domu z II Wojny Światowej: 50-letni pracownik banku – w czasie wojny sierżant batalionów budowlanych na Pacyfiku, 30-letni kelner – w czasie wojny kapitan lotnictwa, 18-letni chłopak – w czasie wojny marynarz który stracił obie ręce. Każdy z nich musi ustawić swoje życie na nowo i pokonać problemy, jakie po demobilizacji spotykają w codzienności. Stawiają sobie pytanie: czy ich wysiłek wojenny został w kraju przez kogoś zauważony – i czy doświadczenie z frontu ma jakąkolwiek wartość w nowych realiach.
Film powszechnie uznawany za jedno z najlepszych amerykańskich rozliczeń z problemem powojennej adaptacji żołnierzy i jeden z najlepszych filmów Williama Wylera.
Reżyseria: William Wyler
Scenariusz: Robert E. Sherwood
Obsada: Fredric March, Dana Andrews, Harold Russell
prod: USA, 1946r., 170 min.
MELODRAMAT
27 lutego„MEN”
Po tragicznej śmierci męża Harper wyjeżdża na samotne wakacje do przepięknej angielskiej posiadłości, gdzie ma nadzieję pozbyć się prześladujących ją wspomnień. Jednak ktoś lub coś z okolicznych lasów nie daje jej spokoju. Narastający niepokój młodej kobiety zaczyna przeradzać się w prawdziwy koszmar, który wypełnią jej najbardziej przerażające wspomnienia i lęki.
Reżyseria: Alex Garland
Scenariusz: Alex Garland
Obsada: Jessie Buckley, Rory Kinnear, Paapa Essiedu
prod. Wielka Brytania, 2022 r., 100 min.
Thriller