Repertuar DKF Rumcajs – listopad 2018

5.11 Lato
Lato 1981. Leningrad żyje rockiem ze szmuglowanych z Zachodu płyt Davida Bowiego, Blondie, Lou Reeda, T-Rex czy Sex Pistols. Mike jest gwiazdą undergroundowej sceny muzycznej i królem klubu rockowego, gdzie młodzież ma przykazane słuchać koncertów na siedząco i w ciszy. Poszaleć można jedynie za zamkniętymi drzwiami mieszkania, podczas prywatnych występów. Wiktor dopiero zaczyna, ma za to talent, przyciągającą wzrok urodę i pisze świetne teksty. Tych dwóch połączy nie tylko miłość do muzyki, ale i do Nataszy, mądrej i pięknej żony Mike’a. Losy tego trójkąta stanowią centrum „Lata”: czarno-białego (z nagłymi wybuchami kolorów) filmu o miłosnym i artystycznym rozkwicie. Film Kiryła Serebrennikowa zainspirowały autentyczne historie liderów leningradzkich grup: Mike’a Naumenko (Zoopark) i Wiktora Coja (Kino).

Reżyseria: Kiriłł Sieriebriennikow
Scenariusz: Lily Idov, Mikhail Idov
Obsada: Teo Yoo, Irina Starshenbaum, Roman Bilyk
Muzyka: Roman Bilyk
Zdjęcia: Vladislav Opelyants
Biograficzny, Dramat, prod. Rosja, 2018r., 126 min.

12.11 Boso po ściernisku
Trwa II wojna światowa. Eda wraz z ojcem i matką opuszcza Pragę i przeprowadza się na wieś, gdzie mieszkają jego krewni, w tym wujek, który ma w rodzinie opinię czarnej owcy. Śledzimy prowincjonalne perypetie młodego bohatera. Zabawy w towarzystwie lokalnych dzieciaków. Pierwsze, mniej lub bardziej śmiałe doświadczenia z przedstawicielkami płci przeciwnej. Różnego rodzaju domowe awantury. Kolejne ekranowe sytuacje odznaczają się lekkością familijnych anegdot, dobroduszny humor miesza się w nich z nieszkodliwą dawką sentymentalizmu. Gdzieś w tle nieustannie toczą się krwawe wojenne zmagania, ale nie przeszkadza to zbytnio Edzie w korzystaniu z licznych uroków dzieciństwa. Najnowszy film Jana Svěráka to prequel jego pochodzącej z 1991 roku Szkoły podstawowej.

Reżyseria: Jan Svěrák
Scenariusz: Jan Svěrák
Obsada: Lojzík Gréc, Oldřich Kaiser, Tereza Voříšková
Muzyka: Michal Novinski
Zdjęcia: Vladimír Smutný
Komediodramat, prod. Czechy, 2017r., 111 min.

19.11 Młodość Astrid
Znamy ją jako starszą panią, która napisała fenomenalne (choćby „Dzieci z Bullerbyn” czy „Pippi Pończoszanka”) książki dla dzieci. Taką też Astrid poznajemy w pierwszych scenach filmu Christensen, gdy odbiera życzenia urodzinowe, przesłane przez dzieci z całego kraju. Pisarka cofa się pamięcią do lat młodości – wspomina jak za zgodą rodziców zaczęła pracować w lokalnej gazecie, a przy okazji uwikłała się w romans z wiele od niej starszym przełożonym. „Młodość Astrid” to jednak nie tylko biografia popularnej pisarki, to przede wszystkim opowieść o losie niezależnej kobiety, która chce żyć na własnych warunkach i mieć możliwość rozwijania swojego niebywałego talentu literackiego.

Reżyseria: Pernille Fischer Christensen
Scenariusz: Kim Fupz Aakeson
Obsada: Alba August, Maria Bonnevie, Trine Dyrholm
Muzyka: Nicklas Schmidt
Zdjęcia: Erik Molberg Hansen
Biograficzny, prod. Dania, Szwecja, 2018r., 123 min.

26.11 Fokstrot
Izrael, czasy współczesne, ranek. W mieszkaniu Feldmanów wybrzmiewa dźwięk dzwonka. To przedstawiciele wojska, pragnący poinformować, z wielkim smutkiem, że Jonathan, syn Dafny i Michaela, zginął w trakcie wykonywania służby. Ona mdleje, on jest w szoku, w ciągu sekundy cały świat legł im w gruzach. Młodzi intruzi próbują pomóc, są uzbrojeni w środki uspokajające, zestaw dobrych rad żywieniowych oraz ćwiczoną zapewne na specjalnych szkoleniach empatię. Pomóc jednak nie mogą, jedynie utrudniają, odchodzą więc ze spuszczonymi głowami. Dla Feldmanów dopiero teraz zaczyna się prawdziwy koszmar, potęgowany przez kolejne godziny spędzone na różnych spotkaniach i rozmowach. Dlaczego ich to spotkało? Co się stało z ich dzieckiem? Jak ich młodziutki syn mógł zginąć, skoro miał stacjonować gdzieś, gdzie jest bezpiecznie? Dlaczego nie będą mogli zobaczyć ciała? Może jednak nie zginął? To jednak dopiero początek wydarzeń, które postawią całe starannie poukładane życie Feldmanów pod wielkim znakiem zapytania.
Reżyseria: Samuel Maoz
Scenariusz: Samuel Maoz
Obsada: Lior Ashkenazi, Sarah Adler, Yonathan Shiray
Muzyka: Ophir Leibovitch
Zdjęcia: Giora Bejach
DRAMAT, prod. Francja, 2017r., 113 min.