3.10 – Częstochowa lata 80. XX wieku – wstęp bezpłatny
Film dokumentalny „Częstochowa lata 80. XX wieku”, jest kontynuacją poprzedniego obrazu filmowego „Częstochowa lata 70. XX wieku”. Wydarzenia które tym razem będziemy mieli okazję zobaczyć, dotyczą całej dekady lat 80. Zaprezentowany materiał filmowy pokazuje ważne zdarzenia społeczno-polityczne, kulturalne oraz sportowe dla naszego miasta. Widzowie zobaczą między innymi unikatowe zdjęcia ze strajku odbywającego się w klubie „Ikar”, demonstracji antyrządowych, stanu wojennego, występów Zespołu Pieśni i Tańca „Częstochowa”, wizyt Ojca Świętego Jana Pawła II na Jasnej Górze, a także pierwsze kroki jakie stawiały na krajowej scenie muzycznej zespoły T.love czy Formacja Nieżywych Schabuff.
Projekcja filmu Częstochowa lata 80. Wieku będzie stanowiła chwile wspomnień, wzruszeń i refleksji, ale również wspaniała lekcję historii.
„Piosenki o miłości”
Ona jest dziewczyną z bloku w małym mieście, on pochodzi z zamożnej, znanej warszawskiej rodziny. Ona kelneruje i śpiewa o tym, co jej w duszy gra, on marzy o wydaniu płyty, którą utarłby nosa sławnemu ojcu-aktorowi. Poznają się, gdy ona obsługuje przyjęcie, na którym on się bawi. Połączy ich miłość do muzyki, rozdzielą ambicje i marzenia. Kruche uczucie, które rodzi się między nimi, cały czas wystawiane jest na próbę: ona wciąż przed nim ucieka, on potrafi łgać jak z nut. Czy dwa tak różne brzmienia mogą się zestroić? Ile razy w życiu możliwy jest bis?
Reżyseria: Tomasz Habowski
Scenariusz: Tomasz Habowski
Obsada: Tomasz Włosok, Justyna Święs, Andrzej Grabowski
Dramat, prod. Polska, 2021r., 90 min.
10.10 – „Ninjababy”
Astronautka, degustatorka piwa, strażniczka leśna, a może autorka poczytnych komiksów? Ostatnią rzeczą jaką można by zarzucić głównej bohaterce filmu Yngvild Sve Flikke jest brak pomysłu na siebie. Na długiej liście planów z pewnością nie ma zajścia w ciążę. A już na pewno nie teraz. Zwłaszcza, że nie jest ona pewna kto jest ojcem, a głównym atrybutem jednego z kandydatów jest fakt, że… pięknie pachniał. Młoda kobieta stoi przed nie lada dylematem, bo o „problemie” dowiaduje się w szóstym miesiącu ciąży, gdy na jej usunięcie jest już za późno. Tytułowe ninjababy daje o sobie znać nie tylko za sprawą rosnącego brzucha, ale staje się też naczelnym komentatorem życiowych wyborów Rakel. Złośliwym, do bólu szczerym, ale przede wszystkim bardzo zabawnym.
Reżyseria: Yngvild Sve Flikke
Scenariusz: Yngvild Sve Flikke, Johan Fasting
Obsada: Kristine Kujath Thorp, Arthur Berning, Nader Khademi
Dramat/Komedia, prod. Norwegia, 2021r., 103 min.
17.10 – „Słabsze ogniwo”
Co roku, prestiżowa katolicka szkoła dla chłopców wysyła swoich nastoletnich uczniów, „synów elity Meksyku”, na obóz integracyjny za miastem. Tam, pod czujnym okiem nauczycieli i księży, chłopcy pracują nad rozwojem fizycznym i moralnym. Już pierwszego dnia uczniowie znajdują dziurę w ogrodzeniu chroniącym teren obozu. Czy to znaczy, że na ich teren przedostał się intruz? Wśród uczniów zaczynają krążyć opowieści o sąsiadującej z obozem podejrzanej wiosce, w której z pewnością mieszkają bandyci trudniący się handlem organami. Niepokój przybiera na sile, kiedy w ogrodzeniu pojawia się kolejna dziura… Jak młode umysły podlegają zbiorowej indoktrynacji religijnej? Jak łatwo budzi się masowa histeria?
Reżyseria: Joaquín Del Paso
Scenariusz: Lucy Pawlak , Joaquín Del Paso
Obsada: Carlos Morett, Raúl Vasconcelos , Joaquín Del Paso
Dramat, prod. Meksyk / Polska, 2021r., 100 min.
24.10 – „Dziewczyny”
Najlepsze przyjaciółki, Mimmi i Rönkkö, znajdujące się w tym specyficznym momencie życia pomiędzy dzieciństwem a dorosłością, pracują po szkole w sklepie ze smoothies, dzieląc się doświadczeniami, związanymi z miłością i seksem. Pierwsza zakochuje się w neurotycznej łyżwiarce figurowej – Emmie, trzymając się jednocześnie na dystans, druga zaś poszukuje – na razie bezskutecznie – erotycznej przyjemności. W miarę jak Mimmi usiłuje otworzyć się na bliskość, a Rönkkö zdobyć na więcej spontaniczności, w każdy piątek dziewczyny zdają sobie szczere relacje z własnych postępów.
Reżyseria: Alli Haapasalo
Scenariusz: Ilona Ahti, Daniela Hakulinen
Obsada: Aamu Milonoff, Eleonoora Kauhanen, Linnea Leino
Dramat, prod. Finlandia, 2021r., 100 min.