5.06 ROVING WOMAN
Sara po burzliwej awanturze z chłopakiem traci dom i środki do życia. Zdesperowana kradnie samochód, który staje się jej jedynym schronieniem. Odkrywając jego zawartość, zakochuje się we właścicielu pojazdu i postanawia go odnaleźć. Wyrusza w podróż przez amerykańskie pustkowia, która pozwoli jej przewartościować życiowe pragnienia i priorytety.
Reżyseria: Michał Chmielewski
Scenariusz: Michał Chmielewski, Lena Góra
Obsada: Lena Góra, John Hawkes, Chris Hanley
OBYCZAJOWY, prod. Polska, USA, 2022r., 95 min.
12.06 PRZEDMOWA DO CISZY
Poetycka opowieść o życiu i twórczości jednego z najwybitniejszych poetów szwedzkich Tomasa Transtromera. W listopadzie 1990 roku doznał ciężkiego wylewu. Odtąd jest niemy i częściowo sparaliżowany. Ale nadal tworzy. Dzięki sprawnej lewej dłoni może nawet oddawać się ulubionej grze na pianinie. Zaś głosem poety jest Monika. Towarzyszy mężowi w podróżach z wieczorami autorskimi po różnych krajach, między innymi Polsce, gdzie w 2000 roku w Krakowie wiersze szwedzkiego twórcy prezentował słuchaczom Czesław Miłosz. Autorzy filmu odwiedzają Sztokholm i cichą wyspę Runmaro, a także wypełnioną tłumami turystów Wenecję. Przedstawiają archiwalne zdjęcia z rodzinnych zbiorów bohatera. Obrazom towarzyszy muzyka Liszta, Wagnera, Griega i Mahlera, poezje Tomasa Transtromera czyta Krzysztof Kolberger.
Reżyseria: Bożena Garus-Hockuba
Scenariusz: Mieczysława Buczkówna-Jastrunowa, Bożena Garus-Hockuba
Zdjęcia: Jerzy Sobociński
DOKUMENTALNY, prod. Polska, 2000r., 44 min.
BOLEK I LOLEK DLA DOROSŁYCH
Animowana seria powstała w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej. Alfred Ledwig należał do grona twórców studia w początkach lat 50, a także do zespołu, który powołał do życia Bolka i Lolka. Od pierwszej części serialu w napisach końcowych jako autor scenariusza i reżyserii całości figurował Władysław Nehrebecki, jako autor plastycznego wizerunku postaci – Alfred Ledwig. Ten drugi jednak w 1971 roku nawiązał współpracę z Konfederacją Narodową. Za tę działalność został skazany na dwa i pół roku więzienia, a ostatecznie wyrok obniżono mu o rok. Dla żony wywrotowca nie było pracy. Dla niego, kiedy już wyszedł z więzienia, także. Postanowił wraz z rodziną wyjechać do RFN, gdzie miał ojca. Ponad dwadzieścia razy odmawiano mu wydania paszportu. W końcu dostał go w lipcu 1981 roku, za cenę zrzeczenia się praw autorskich do „Bolka i Lolka” i polskiego obywatelstwa. Głównym narratorem filmu jest Alfred Ledwig. O zdarzeniach przeszłości opowiadają także: Mieczysław Poznański – współtwórca „Bolka i Lolka” jako operator, Janusz Malczewski – niegdyś prokurator Prokuratury Rejonowej w Bielsku Białej i zarazem działacz Konfederacji Narodowej, Dorota Poraniewska – pracownica bielskiego SFR, i Anna Ledwig – żona bohatera.
Reżyseria i scenariusz: Bożena Garus-Hockuba
Zdjęcia: Robert Raplewski
DOKUMENTALNY, prod. Polska, 1997r., 31 min.
19.06 KLASYKA KINA: ICH NOCE
Oscar 1935 dla: najlepszego filmu, najlepszej reżyserii (Frank Capra), najlepszego scenariusza adaptowanego (Robert Riskin), najlepszego aktora pierwszoplanowego (Clark Gable), najlepszej aktorki pierwszoplanowej (Claudette Colbert).
Kiedy rozpuszczona „jak dziadowski bicz” córka milionera ucieka by dotrzeć do męża poślubionego wbrew woli ojca – nikt nie przypuszcza, że jej udziałem stanie się podróż przez całe wschodnie USA. Po drodze ona i widzowie będą mogli zobaczyć życie przeciętnych Amerykanów pod koniec Wielkiego Kryzysu. „Happy end” jest – jak to w kinie rozrywkowym – obowiązkowy, więc po wielu zwrotach akcji miłość zwycięży… choć nie tak, jak moglibyśmy przypuszczać na początku opowieści.
Film Franka Capry był największym przebojem amerykańskiego kina roku 1934; w siódmym rozdaniu „Oscarów” zdobył jako pierwszy w historii pięć najważniejszych statuetek. Do dziś jest wspaniałym przykładem doskonałego kina rozrywkowego z podtekstami społecznymi – i jednym z najsympatyczniejszych filmów jakie kiedykolwiek nakręcono.
Reżyseria: Frank Capra
Scenariusz: Robert Riskin
Zdjęcia: Joseph Walker
Muzyka: Howard Jackson.
Obsada: Clark Gable, Claudette Colbert, Walter Connolly
KOMEDIA, ROMANS, prod. USA, 1934r., 105 min.
26.06 PLAN 75
Japonia to kraj słynący z rozwiniętej technologii oraz doskonałej opieki medycznej, które przekładają się na wysoką średnią życia jej obywateli. W połączeniu z niskim współczynnikiem dzietności stanowi to jednak dla rządu sygnał alarmowy. Starzejące się społeczeństwo jest zapowiedzią rychłego kryzysu ekonomicznego oraz zaburzenia równowagi państwa. Rozwiązaniem ma być rządowy program kryjący się pod nazwą Plan 75. Zachęca on do eutanazji osoby, które ukończyły siedemdziesiąty piąty rok życia.
Reżyseria: Chie Hayakawa
Scenariusz: Chie Hayakawa
Obsada: Chieko Baishô, Hayato Isomura, Stefanie Arianne
DRAMAT, prod. Japonia, Filipiny, 2022r., 112 min.